Blog

Aktuelt, Barn, unge og utdanning, Nyheter

OS SKOLE – NORCONSULT BLIR BYGGHERRERÅDGIVER 

Bjørn Fredheim, Atle Lillebakken og Kenneth Dåbakk

Os kommunestyre gjorde følgende vedtak 11.12.2025

Os kommunestyre vil kvalitetssikre og styrke byggeprosjektet Os skole med ekstern kapasitet og kompetanse i byggeprosess. Kostnaden legges inn i justert investeringsbudsjett etter gjennomført kompetanse

Etter gjennomført minikonkurranse er Norconsult valgt som byggherrerådgiver. Bjørn Fredhem,  Atle Lillebakken  med flere i Norconsult vil bistå  Os kommune i byggeprosessen.

Bygging av en ny skole er et komplekst og kostbart prosjekt som stiller høye krav til planlegging, styring og kvalitetssikring. For å sikre en effektiv gjennomføring er det nyttig å leie inn en byggherrerådgiver. En byggherrerådgiver fungerer som kommunens faglige og strategiske støtte gjennom hele prosjektet – fra tidlig planlegging til ferdigstillelse.

En byggherrerådgiver bidrar til:
•    Profesjonell prosjektledelse: Sikrer fremdrift, kvalitet og økonomisk kontroll.
•    Redusert risiko: Forebygger kostnadsoverskridelser, forsinkelser og feil i prosjekteringen..
•    Kvalitet i bygg og løsninger: Påser at skolen oppfyller krav til inneklima, HMS, pedagogisk funksjonalitet og fremtidig drift.
•    Uavhengig rådgivning: Representerer kommunens interesser overfor entreprenører og prosjekterende.
•    Avlastning av administrasjonen: Gir tilgang til nødvendig kapasitet og spesialkompetanse som kommunen normalt ikke besitter.

Kommunedirektør

X